Od czego zacząć tworzenie strony internetowej?
Pytanie postawione w temacie wpisu wydaje się dość proste. Najczęściej padają 2 odpowiedzi:
- uruchomić program do tworzenia stron!
- zatrudnić do tego kogoś!
Powyższe odpowiedzi nasuwają się same, jednak czy te czynności powinny być wykonane na samym początku? Czy to one są najważniejsze w całym procesie tworzenia strony firmowej, bloga czy sklepu internetowego?
Otóż nie!
O ile druga odpowiedź nie jest taka zła jeśli zatrudni się dobrego specjalistę lub doświadczoną firmę wtedy jest duża szansa na to że zleceniobiorca poprowadzi nas przez cały proces budowania strony. Problem w tym że takiemu specjaliście za dodatkową usługę należało by tez zapłacić.
Pierwsza odpowiedź natomiast, jest już zupełnie nietrafiona! Program do tworzenia strony, choćby najbardziej zautomatyzowany nie zrobi tego za człowieka.
Od czego zatem zacząć?
Przy każdym projekcie internetowym należy zacząć od pomysłu. Trzeba zastanowić się czy na pewno strona jest niezbędna (np czy strona napewno będzie potrzebna lokalnej pizzeri/kawiarni?). Może się zdarzyć że wydasz na budowę strony kilka tysięcy złotych a efekt będzie taki że nikt na nią nie wejdzie!
"Tak strona dla naszej cukierni jest niezbędna, klienci cały czas się o nią pytają, a zasięg sprzedaży jest na tyle duży że oferta przedstawiona na stronie przyciągnie dodatkowych klientów." Jeśli taki lub podobny wniosek wyniknie z wstępnej analizy, to należy zadać sobie pytanie: co powinno się znaleźć na danej stronie? Na tym etapie nie musi być to gotowy schemat, nie musza to być gotowe teksty na stronę. Ważne aby określić co ma się znaleźć. Czy będzie to opis usług. Czy chcemy aby na stronie był dostępny katalog oferowanych produktów, może historia lub misja firmy? (Co koniecznie powinno się znaleźć na firmowej stronie opiszę w kolejnym wpisie).
Po takiej analizie warto zastanowić się czy projekt przygotowany przez nas jest możliwy do realizacji i czy mieści się w zaplanowanym budżecie. Na tym etapie warto poprosić wykonawcę o oszacowanie kosztów i czasu wykonania.
Mając już schemat oraz podjętą decyzję czy wynajmujemy podwykonawcę, czy stronę robimy sami. Możemy zająć się kolejnymi sprawami jak napisanie tekstów na stronę (a może warto zatrudnić profesjonalnego copywritera?), opracowanie szaty graficznej czy znalezienie odpowiedniego adresu dla strony.
Na pewno klient doceni ciekawe treści, ale nie tylko klient, to dobrze wpływa na pozycjonowanie stron internetowych więc i w wyszukiwarkach strona będzie dużo lepiej wyglądała. Bardzo ciekawy artykuł.
OdpowiedzUsuń